AMASYA GÖYNÜCEK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulmuttalip ZİYAGİL´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Ülkemizde öğretmenler günü olarak 24 Kasım’ın seçilmesi elbette ki tesadüf değildir. Atatürk’ün Millet Mektepleri’ni açtığı ve başöğretmenliği kabul ettiği tarih 24 Kasım 1928’dir. Bu önemi sebebiyle 1981 yılından bu yana 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Başöğretmen Atatürk’ün aydınlattığı yolda, bugün on binlerce öğretmen yürümekte ve bu meşaleyi elden ele gönülden gönüle yeni nesillere taşımaktadırlar. 
İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulmuttalip ZİYAGİL´in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Değerli öğretmen arkadaşlarım;

Her mesleğin araç gereci, kaynağı ve uygulama sahası vardır. Her meslek erbabı elindeki kaynak ve araç gereçlerle ortaya çeşitli ürünler koyar. Bizim mesleğin kaynağı da araç gereci de ilmimiz; bu ilimin ortaya çıkardığı ürünlerse her anlamda iyi yetişmiş öğrencilerimizdir. O yüzden öğretmenlik gerçekten zor bir meslek derken, aslında kastedilen zorluğun “insan yetiştirmenin zor ve hassas” olduğu gerçeğinden kaynaklandığı unutulmamalıdır. İnsan yetiştirirken hata yapma lüksümüz yoktur. Herhangi bir meslekte hata yaptığınız zaman hatalı ürün belli bir maliyetle düzeltilebilir. Ancak bizim ürünümüz olan öğrencilerimiz üzerinde hata yapma lüksümüz yoktur. Bizim hatamız demek bir neslin yok olması demektir.

Öğrencilerimize akademik başarı kazandırmak maalesef tek başına yeterli değildir. Akademik başarının yanında Doğruluk, Sevgi, Saygı, Milli Bilinç vb. değerlerimizi veremezsek eğer sadece öğretim yapmış oluruz eğitim yanımız eksik kalmış olur.

Bir öğretmen öğrencisiyle her türlü duyguyu paylaşabilmelidir. Ve hepimiz bir öğretmen olarak öğrencilerimize yeri geldiğinde bir anne yeri geldiğinde de bir baba yeri geldiğinde de bir arkadaş oluyoruz ancak burada dikkat edilmesi gereken ince bir ayrıntı var. Öğrencilerimizin okul dışında ve okulda yeteri kadar arkadaşları var biz onlara arkadaş olmaktan çok bir öğretmen olarak rol model olmalıyız. Çünkü onlar arkadaşlığı, dostluğu, anne-baba olmayı ve daha birçok şeyi çoğu zaman bizleri gözlemleyerek öğreniyor.

Mesleğe yeni başlamış veya daha yolun başında olan öğretmen arkadaşlarım: Şu anda okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimize kuşak olarak en yakın sizlersiniz. Bu durumu bir avantaja çevirip öğrencilerinize onların anladığı dilden onlarla iyi bir iletişim kurarak verebileceğiniz çok şey var. Sakın ola ücret, emeklilik, sistem gibi tartışmaların içine girip idealistliğinizi kaybetmeyin. Bunlar tabi ki önemli bir öğretmen daha iyi haklara kavuşmalıdır. Ancak şunu unutmayalım şu an bizler, bizden önce çalışan meslek büyüklerimizin hayal bile edemeyeceği haklara ve imkânlara sahibiz.

Meslekte tecrübe kazanmış olan arkadaşlar sizler de yeni arkadaşlara yol gösterici olmanın yanında onların yeni taze fikirlerinden de faydalanmalısınız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Baş Öğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK, ebediyete irtihal etmiş meslektaşlarım ve eğitim şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor. Hepinizin bu anlamlı gününü en içten dileklerimle kutluyor saygılarımı sunuyorum.

 

 

                                                                                                                                                Abdulmuttalip ZİYAGİL

                                                                                                                                                  İlçe Milli Eğitim Müdürü

Kaymakamlık Binası Kat4 Gööynücek / AMASYA - 358.615.20.25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.